Informacje o cosplay'u

Co to jest cosplay?

Słowo - cosplay - oznacza tymczasową transformację osoby, zwanej cosplayerem, w najczęściej fikcyjną postać (chociaż zdarzają się także cosplaye realnych osób żyjących współcześnie lub w przeszłości). Podczas zlotów fanów japońskiej popkultury cosplayerzy wcielają się głównie w postaci z anime, mang, oraz gier konsolowych i komputerowych. W celu uzyskania jak największego podobieństwa do wybranego pierwowzoru mogą zastosować bardzo bogaty wachlarz środków - poczynając od uszycia (lub skompletowania) odpowiedniego stroju, poprzez konstrukcję przypisanych danej postaci rekwizytów (np. broni, biżuterii, skrzydeł), adekwatną charakteryzację (np. makijaż, użycie peruk i soczewek kontaktowych), na imitowaniu mimiki i zachowań postaci kończąc. Konkurs Cosplay, podczas którego uczestnicy rywalizują próbując jak najlepiej wcielić się w wybraną postać, jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych atrakcji na większości konwentów poświęconych japońskiej popkulturze.

Konkurs Cosplay

Podczas festiwalu Japanicon odbędą się eliminacje do międzynarodowego konkursu European Cosplay Gathering, oraz standardowy konkurs Cosplay dla wszystkich uczestników wydarzenia. Aby wziąć udział w cosplayu należy zakupić bilet na sobotę bądź na oba dni konwentu, a także wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy w systemie Nagato. Formularz będzie widoczny wyłącznie dla osób z opłaconą wejściówką.

 

Rejestracja na konkursy Cosplay będzie otwarta w dniach 15-25 września

 

Zgłoszenia na konkurs Cosplay przyjmowane będą poprzez System Nagato

 

Zgłoszenia - FAQ

Stroje dopuszczone do konkursu

 • Do konkursów dopuszczone są tylko stroje wykonane przez cosplayerów w nich występujących. W cosplayach kupionych lub wykonanych przez osoby trzecie można wystąpić tylko poza konkursem.
 • Do konkursu Standard Cosplay nie należy zgłaszać strojów już prezentowanych na scenie w innych konkursach cosplayowych. Warunek ten nie dotyczy konkursu na najlepszy występ grupowy (pod warunkiem że przynajmniej jeden cosplay w grupie jest premierowy). Oczywiście można też wystąpić w już prezentowanym stroju poza konkursem.
 • Do eliminacji do European Cosplay Gathering można zgłosić zarówno stroje premierowe, jak i stroje już prezentowane do roku po premierze scenicznej (czyli wystawione po raz pierwszy nie wcześniej niż 10 października 2014) pod warunkiem, że nie były jeszcze oceniane w eliminacjach lub finałach konkursów międzynarodowych.
 • Stroje używane wcześniej tylko do sesji fotograficznych, korespondencyjnych konkursów cosplayowych lub "do pochodzenia" podczas konwentów są dopuszczone do dowolnego konkursu
 • Każdy cosplay może być oceniany przez jurorów tylko w jednym konkursie. Można jednak wystąpić w tym samym stroju w innym konkursie bez oceniania.

Selekcja zgłoszeń

 • selekcja zgłoszeń zostanie przeprowadzona w razie ich nadmiaru w dowolnym konkursie
 • w obu konkursach obowiązuje limit czasowy - żaden nie może trwać dłużej niż dwie godziny
 • w razie nadmiaru chętnych w pierwszej kolejności będą odrzucane zgłoszenia niekompletne i z błędami
 • prawidłowe zgłoszenie spełnia następujące warunki:
  • podanie podstawowych informacji o cosplayu w formularzu rejestracyjnym
  • załączenie grafik przedstawiających postać  - wystarczy jedna jeśli cosplay bazuje na one-arcie, lub nie ma być oceniany przez jury, w przeciwnych razie warto załączyć więcej materiałów pokazujących strój możliwie ze wszystkich stron, i uwzględniających ważne detale
  • załączenie pliku z muzyką do występu (lub zaznaczenie w uwagach że uczestnik zamierza wystąpic bez korzystania z podkładu dźwiękowego)
  • podkład musi mieścić się w limicie czasowym (Standard Cosplay: 2 minuty dla występu solowego, 5 minut dla grupowego; eliminacje ECG: 1 minuta dla solówek, 2 minuty 30 sekund dla grup), i nie może zawierać treści powszechnie uważanych za obraźliwe (w tym wulgaryzmów)
  • w przypadku występu grupowego wszyscy członkowie grupy odgrywający istotne role muszą zgłosić się osobiście.
  • nie muszą zgłaszać się uczestnicy odgrywające postaci tła (nie posiadające zazwyczaj własnego imienia, popularnie zwane "randomami"), lub tylko pomagające przy rekwizytach lub dekoracjach. te osoby nie powinny być dodawane do liczebności grupy.
 • w razie nadmiaru poprawnych zgłoszeń obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". O pozycji w kolejce grup decyduje moment zgłoszenia ostatniego członka.

Wspierają nas

radio anime24
Anime24
Chcemy widzieć
nyanyan
fairy-tail.pl
Japonia Online
Polski Team Produkcji filmowych
http://www.konwenty-poludniowe.pl/
Pięc Smaków
Kotori
bleach
GeekFan
Informator Konwentowy
Pięc Smaków
shippuuden.pl
Rebel PL
Anime Odcinki
bestiariusz
innerworld